+90 530 862 40 44
Online Diyet Seanslarımız Başlamıştır.
Kişiye özel online diyet seanslarımız whatsapp ve skype üzerinden başlamıştır.
İletişim

Mevsime göre beslen!

Soğuyan havalar, güneş ışınlarının azalması, gündüzlerin kısa olması birçok yönden insan psikolojisini etkilediğinden sabah yataktan kalkamama, isteksizlik, halsizlik, yorgunluk, depresyon gibi sendromlar görülebilmektedir.

Mevsime göre beslen!

Soğuyan havalar, güneş ışınlarının azalması, gündüzlerin kısa olması birçok yönden insan psikolojisini etkilediğinden sabah yataktan kalkamama, isteksizlik, halsizlik, yorgunluk, depresyon gibi sendromlar görülebilmektedir. Beslenme alışkanlarımız da bu durumun sonucu olarak değişmektedir.

Özellikle içinde bulunduğumuz bu soğuk kış günlerinde kapalı ortamlarda mecburen daha fazla vakit geçirdiğimiz için fiziksel aktivitelerimiz kısıtlanmakta ve gecelerin uzun olması nedeniyle abur cubur olarak adlandırdığımız özellikle yağlı, şekerli ve çok tuzlu gıdaların atıştırılması sonucu kontrolsüz kilo artışı gözlenmektedir. Fazla kilo alımının ve bunun yol açacağı olumsuz durumların önüne geçmek için daha bilinçli beslenmeyi öğrenmemiz gerekiyor.

Beslenmemiz kış mevsiminde nasıl olmalı?

Her gün en az 8 bardak su içmeliyiz. – Aynı zamanda C vitamininden zengin portakal, greyfurt, kivi, mandalina, yeşil elma, armut gibi meyvelerin tüketimi önemlidir. – Bağışıklık sistemimizi güçlendiren vitaminlerden zengin havuç, brokoli, karnabahar, lahana, ıspanak, pırasa, tere, maydanoz gibi sebzeleri tüketmeliyiz. – Mutlaka bir öğünümüzde salataya yer vermeliyiz. – Haftada en az iki kere balık tüketimine özen göstermeliyiz.

Özellikle içerdiği o mega-3 sayesinde kış depresyonuna da çok iyi gelir. Hafızayı kuvvetlendirir. – Yine o mega-3 den zengin ceviz, keten tohumu, semizotu da tüketilebilir. – Ayrıca sıvı alınımı desteklemek için ıhlamur, kuşburnu, ada çayı gibi çayları da tercih edebiliriz.

Kan şekerimizi, dengede tutmak için beyaz ekmek yerine glisemik indeksi daha düşük tam buğday, kepek, çavdar ekmeğini tercih etmeliyiz. Haftada en az 1-2 kere kuru fasulye, nohut, barbunya, mercimek gibi kuru baklagilleri tüketmeliyiz. Çünkü kuru baklagiller içerdiği kaliteli protein ve posa sayesinde iştahımızı baskılayarak tokluk hissetmemize yardımcı olur.

06 Haziran 2018