+90 530 862 40 44
Online Diyet Seanslarımız Başlamıştır.
Kişiye özel online diyet seanslarımız whatsapp ve skype üzerinden başlamıştır.
İletişim

Bağışıklığınızı Güçlendirin

Bağışıklığınızı Güçlendirin

Her şeyin başı sağlık, hayattaki en büyük servetimiz. Özellikle şu an içinde bulunduğumuz enfeksiyonların yaygınlaştığı dönemde bu durumu eminim hepimiz çok daha iyi anladık. Bu süreçte elbette alacağımız en önemli tedbir sosyal izolasyonu sağlamak, temizliğe dikkat etmek, sık sık ellerimizi yüzümüzü yıkamak. Ancak çok önemli diğer unsur da bağışıklık sistemimizi güçlendirmek. Çünkü bağışıklığımız zayıflarsa bedenimiz hastalıklara, enfeksiyonlara karşı savunmasız hâle geliyor. Her zaman olduğu gibi hastalıkların şu an gündemde olduğu dönemde dikkat etmek gereken konu, doğru bir yaşam tarzını benimseyerek, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektir.

Doğru yaşam tarzı nedir?

En başta yeterli ve dengeli beslenmek, sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmak, hareketli olmak, egzersiz yapmak, sağlıklı kilo oranını korumak, yeteri kadar uyumak, kendine zaman ayırmak, mümkünse hobi edinmek, stres ve kaygıdan uzak durmaktır.

Önce sağlıklı beslenmeyi öğrenelim:

Her besin grubundan yeterli miktarlarda tüketmeyi bilmek ve bunu uygulamak önemlidir. Beslenme bir bütündür ve bu bütünün içinde et ürünleri, sebze-meyveler, tahıllar, süt ve süt ürünleri yer almalıdır. Her besin grubunun bedenimize ayrı faydası vardır. Bir grubu tamamen çıkarmak ya da bir gruba fazla yüklenmek doğru değildir çünkü beslenmede temel ilke dengedir.

Sebze meyveler ile başlayalım:

Özellikle bu süreçte sebze ve meyvelerin önemi büyük çünkü bağışıklık sistemimizin güçlenmesi gerekiyor. Mümkünse öncelikli tercihimiz portakal, kivi, greyfurt, limon, yeşil elma, ananas olmalıdır.

Brokoli, ıspanak, soğan, sarımsak, kereviz anti-inflamatuar özelliktedir, enfeksiyonlara karşı korur. Kahvaltıda özellikle maydanoz, tere, roka, dereotu gibi yeşillikler, kırmızı ve yeşil biber tüketelim. Ayrıca A vitamini ve liften zengin havuç, kırmızı pancar, tere gibi sebzeleri mutlaka salatalarımıza ilave edip, günün mutlaka bir öğününde salata tüketelim. Salataya bir miktar sızma zeytinyağı ve baharat ilave edilmesi yararlılığını artıracaktır.

Süt ve süt ürünleri:

Kalsiyum, magnezyum, yüksek protein, D vitamini, B grubu vitaminlerini içerirler. Mutlaka beslenmenizde süt, yoğurt, kefir, peynir gibi besinlere yer vermelisiniz. Kefir, özellikle barsak floranızı ve barsak sağlığınızı korur. Sağlıklı barsaklar da bağışıklık sisteminizi yönetir, hastalıklara karşı direncinizi artırır.
Günde 1 kase yoğurt tüketmeyi ihmal etmeyin.

Et ürünleri:

Kırmızı et, tavuk, hindi eti, balık gibi beyaz etler bu grubun üyesidir. Bol protein ve vitamin içerirler. Tavuk ve et suyuna çorbalar bu dönemde bize destek sağlayacaktır. Ton balıklı salata tüketimi de alternatif olabilir. Günde 1 yumurta tüketimi koruyucu etkiye sahiptir.

Tahıllar ve kurubaklagiller:

B grubu vitaminleri açısından çok önemli besinlerdir. Yulaf, çavdar, bulgur, kurufasulye, nohut, mercimek tüketimine özen gösterilmeli. Hem yüksek posa kaynağı oldukları için kabızlığa karşı korur hem de tokluk sağlarlar. Özellikle yulafın çeriğindeki beta glukan, vücut direncini artırır. Yulaf ezmeli karışımlar sağlığınızı korumada destek sağlayacaktır.

D vitamini kaynakları:

Yumurta sarısı, süt ve süt ürünleri, balık tüketimi önemli. Ancak en iyi kaynağı güneş. Bu süreçte takviye olarak da alınabilir.

Omega-3 kaynakları:

Ceviz, keten tohumu, chia tohumu, balık, semizotu omega-3 bakımından zengindir.
Yoğurdunuza keten tohumu, süte chia tohumu ilavesi yapabilirsiniz.

Her gün 1-2 fincan bitki çayı tüketilmeli:

Nane-limon, kuşburnu, ıhlamur, bal-tarçın-karanfil çayı, ekinezya, adaçayı bağışıklık sisteminizin güçlenmesini sağlayacaktır. Yeşil çayın içeriğindeki kateşinler de doğal antioksidandır ve ayrıca bu süreçte kilo kontrolü de sağlar.

Çinko immün sistemi güçlendirir:

Et, kurubaklagiller, badem, ceviz, kabak çekirdeği gibi kuruyemişler, tahıl gevrekleri, ıspanak, mantar, bezelye, sarımsak gibi sebzeler ve kuru üzüm, kakao çinko içeren besinlere örnek olarak gösterilebilir. Ara öğünlerde badem tüketebilirsiniz. Akşam yemeklerinde barbunya-mercimek yemeğine yer verebilirsiniz.

16 Nisan 2020